TÜRKİYE SPORTİF YETENEK TARAMASI VE SPORA YÖNLENDİRME PROJESİ

BAŞLADI...

11 EKİM 2018 / S.SÜMER

2018 – 2019 Eğitim Öğretim yılı içerisinde yapılması planlanan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesi Gençlik ve Spor İl Müdürü Kazım AÇIKBAŞ ve İl Milli Eğitim Müdürü Ercan YILDIZ 'ın katılımıyla 85.Yıl Kemalettin Sami Paşa Spor Salonunda başladı.

10 Ekim – 7 Kasım 2018 tarihleri arasında Sayın Valimiz ’in himayelerinde gerçekleştirilecek olan Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinde Merkez ve 8 İlçemizdeki İlkokullarda eğitim gören 2.278 3. sınıf öğrencilerimiz yetenek taramasından geçirilmesi planlanıyor.

Türkiye Sportif Yetenek Taraması ve Spora Yönlendirme Projesinin Amacı Sağlıklı ve hareketli bir yaşamın gereği olarak toplumda spor yapma kültürünün yerleştirilmesi, sporun geniş kitlelere yaygınlaştırılmasıyla çocuk ve gençlere sporu sevdirerek, onları sporla tanıştırmak, spora başlama yaşında bulunan sportif yeteneğe sahip çocukların bilimsel yöntemlerle tespit edilerek, spor branşlarına yönlendirmek ve üst düzey sporcu olarak yetiştirilmelerini sağlamaktır.

8 farklı istasyonda yetenekleri test edilecek çocuklarıın ölçüm sonuçları veri tabanına kaydedilecek ve yapılan inceleme sonrasında öğrenciler yeteneklerine göre farklı spor branşlarına yönlendirilecek. Seçilen öğrencilerin spor eğitimi alması için ise destek verilecektir.