Sinop Gençlik ve Spor İl Müdürlüğü; Çin Halk Cumhuriyeti’nin Vuhan kentinde çıkan ve birçok ülkeye yayılan COVID-19 (Coronavirüs) salgını ile ilgili Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından alınan tedbirler ile ilgili açıklama yaptı.

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde geçerli tedbirler kapsamında spor faaliyetlerinde alınan önlemler “İl Müdürlükleri tarafından yürütülmekte olan Okul Sporları, Analig, Türkiye Sportif Yetenek Taraması, Yüzme Bilmeyen Kalmasın, Evinin Sultanları, Sokaklar Bizim gibi projeler ve yerel faaliyetler ile spor federasyonlarının faaliyet takviminde yer alan üst ligler haricindeki yerel – mahalli düzeydeki tüm spor müsabakaları Nisan ayı sonuna kadar durdurulmuştur. Bu doğrultuda, spor federasyonları üst liglerinde yer alan faaliyetler seyircisiz devam edecek olup diğer spor müsabakalarının ve projelerin bugün itibariyle durdurulmasına ilişkin gerekli tedbirleri aldıklarını söyledi.

PROJELER VE YARIŞMALAR İPTAL EDİLDİ

Gençlik ve Spor Bakanlığı tarafından 81 ilde geçerli, Gençlik faaliyetleri kapsamında alınan tedbirler kapsamında; Gençlik Merkezlerimiz açık olup mesai devam edecektir. Ancak, toplu faaliyetler ve yarışmalar (Kültür Sanat Yarışmaları, Türkiye Münazara Ligi vb.) Bakanlıktan gelecek yeni bir talimata kadar ileri bir tarihe ertelenmiştir

Destek çağrısı kapsamındaki projeler ileri bir tarihe ertelendi. Yurtdışı hareketlilik projeleri ve uluslararası gençlik kampları ertelendi. Temsilci genç için yurtdışından başvuru alınmayacak. Gençlik merkezlerindeki eğitimler ertelendi. Gençlik merkezleri sadece bireysel uygulamalara açık olacaktır.”

TESİSLER VE YURTLAR DEZERFEKTE EDİLMEYE BAŞLANDI

Yurt hizmetlerinde alınan önlemler ; “Yurt hizmetleri kapsamında alınan tedbirler kapsamında; Üniversitenin kapalı olduğu tarihte öğrenciler kendi istekleri ile yurtlardan ayrılabilecekler. Bu süre zarfında yurtta kalmayacak öğrencilerden ücret alınmayacak. Öğrenciler “özel izinli” sayılacaklar. Kredi ve burs ödemeleri devam edecek. Bu süre zarfında Sinop’ta bulunan tüm spor tesisleri, gençlik merkezleri, yurtlar ve il hizmet binası ile ilçe hizmet binaları periyodik bir şekilde dezenfekte edilmeye başlanmıştır.’’